loader image

Mobilya İhracatı ve Dijital Pazarlama

Dijital kanallar, ticaret konusunda sınırların kalkmasına, dünyanın bir ucundaki insanların, dünyanın diğer ucunda satışta olan ürünleri inceleyerek sipariş verebilmesine olanak sağlıyor.

Mobilya sektörü, ihracat hacmini artırarak, 2014-2018 döneminde 14,2 milyar dolardan fazla dış satım gerçekleştirdi.

TÜİK rakamlarına göre, mobilya ihracatı, 2016’da 2 milyar 658 milyon dolar, 2017’de 2 milyar 760 milyon dolar ve 2018 yılında 3 milyar 130 milyon dolar olarak gerçekleşti.

En fazla mobilya ihracatı yapılan ülkeler; Irak , Almanya, Suudi Arabistan, Fransa ve ABD

İhracat neden önemli?

“Türkiye için ihracat vakti geldi de geçiyor.”

Büyüme şansım nedir?

İhracat stratejiktir. Büyük pazarlara açılmanızı sağlar.

Yerel pazar yeterli mi?

Yerel pazar doymuş. Küçük kalmış.

Kim ayakta kalacak?

Yerel pazarda işletmelerin yalnızca birkaçı ayakta kalabilir.

Ya diğerleri?

Rakip firmalarınızda aynısını yapıyor.

Peki nereden başlamalı?

1 – Planlayın

Fırsatların olduğu pazarları önceliklendirin.

İhracatçıların %60’ı pazar içgörüleri elde etmenin en önemli problem olduğunu söylüyor. Dolayısı ile planlama, doğru sonuçlar almak için en önemli adım.

2 – Hazırlanın

Operasyonlarınızı ihracata hazırlayın.

Yerelleştirme; İşinizi yeni pazarlayan açarken yerelleşmenin önemini öğrenin. 

Ödeme Sistemleri; Uluslararası ödeme sistemlerini keşfedin.

Müşteri Hizmetleri; Yeni pazarlara açılırken müşteri ilişkilerini nasıl yöneteceğinizi keşfedin. 

Lojistik; Ürünlerinizi yeni pazarlara açmak için uluslararası lojistik araçlarını öğrenin.

Yetenek Avı; İhracat yaptığınız pazarlara yeni yetenekleri nasıl yakalayacağınızı öğrenin. 

Vergi ve Hukuk; Yeni bir iş yaratırken vergi ve hukuksal açıdan nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin.  

3 – Açılın

Markanızı yayın ve ölçümleyin.

Sınır ötesi müşterilere ulaşmak için dijital pazarlama araçlarını kullanmak gerekli. Doğru hedef kitle ile doğru iletişimi kurabilmek için, uzman bir ekiple çalışmak gerekli. 

 

İhracat ve tanıtım planlamanızı yaparak;  

Kullanıcıların davranışları ve ilgi alanlarına bakarak, markanız ile ilgilenen kullanıcılarla iletişime geçmenizi sağlayalım,

Ürün ve servislerinizi satın almaya hazır kullanıcıları yakalayalım,

İşinizi büyütmenizi sağlayacak kullanıcılara kendi datanızı kullanarak ulaşmanızı sağlayalım.

Dijital pazarlama ihracat yolculuğunda size nasıl yardımcı olabilir?

Farklı dijital kaynaklar ile hedef pazarınızı belirleyebilirsiniz.
Market Finder, Tüketici Barometresi, Google Trendler gibi kaynaklar ile potansiyel pazarlarınızı belirleyelim.

Hedef ülkelerinizde bulunan ödeme, vergi, demografik yapı ve kitle davranışlarını tespit edebilirsiniz.
Dijital reklam platformları, site trafiğiniz ve diğer kaynaklar ile kitle davranışlarınızı tespit edelim.

Markanızı hedef kitlenize oturduğunuz yerden ulaştırabilir, marka bilinirliği sağlayabilirsiniz.
Dijital kanalları kullanarak marka inşanızı yapalım, reklam kanalları ile potansiyel müşterilerinizle iletişime geçmenizi sağlayalım. 

Firmanızın ücretsiz dijital pazarlama analizini yapıyoruz!

Mobilya sektörüne öze pazarlama analizi fırsatını yakalayın!


Mobilya Sektörü ve Dijital Pazarlama

Dijitalleşme ve online ticaret, dünyada olduğu gibi ülkemizde de sahip olduğu potansiyeli her sektörde önemli bir büyüme ivmesine çevirmiştir. Mobilya sektörü yakın geçmişe kadar perakende mağazacılığı ve dönemsel olarak farklı satış stratejileri ile hedef kitlesine ulaşıyordu. Günümüzde alternatif bir kanal olan dijital kanalların gelişmesi ile diğer birçok sektörde olduğu gibi mobilya sektöründe de daha az maliyet daha fazla kazanım elde edilen online platformlar tercih edilmeye başladı.

 

Tüketici davranışları ve seçimleri değişim göstermeye başlayınca, mağaza perakendeciliği gelişirken, online ticaret perakendeciliği de ortaya çıkarak hem gelişti hem de çok kanallı süreçlere geçilmeye başlandı.

2016 online satın alma istatistikleri de gösteriyor ki, kullanıcılar internetten mobilya araştırmaya ve satın almaya hevesli.

Kaynak: Statista

Teknoloji sayesinde pazarlama alanında her gün yeni bir devrim yaşanıyor. Bu devrime ayak uyduramayan markaların gelecekte ayakta kalma şansı yok. Bu nedenle mobilya firmalarının kendilerini özellikle dijital alanda iyi hazırlamaları gerekli.

Dijital Pazarlamanın Avantajları:

Dijitalleşmenin ve online satış imkanının artması perakende sektörüne büyük avantajlar getirdi.

Markalar arasında daha rekabetçi fiyat politikaları sağlanmış oldu.

3D uygulamalar sayesinde ürünlerin tanıtımı çekici hale geldi, renk, kumaş ve tasarım detayları mağazaya gitmeden de ulaşılabilir oldu.

Tüketiciler, ürün ve marka hakkında bilgiye hızlıca sahip olabiliyorlar. Bununla birlikte markalar da tüketicilerin eğilimlerini gözlemleyebiliyorlar.

Dijitalleşme ile ürünler kişiselleşebilir, karşılaştırılabilir ve diğer bütünleyici ürün ve hizmet çözümlerine ulaşılabilir hale geldi.

Online Pazarlamada Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yeni nesil pazarlama çözümleri, markaların ürünlerini daha fazla noktada sergilemelerini bununla birlikte tüketicilerin beğeni ve fiyat karşılaştırması yapabileceği bir ortam sağladı. Kullanıcılar marka/mağaza/ürün seçimlerinde fiziksel mağazadan satın alma yapacak olsalar bile önce internette karşılaştırma ve ürün hakkında araştırma yapıyorlar.

Bu nedenle, kullanıcılar için internet sitesinin kullanımının kolay olması, ürünlere karşı olan beğenide etkili hale geliyor. İnternetten mobilya satışında başarılı olabilmek için, sistemin doğru süreç yapısı ile sürdürülebilir şekilde çalışması, rekabetin olduğu piyasa şartlarında sorunsuz bir süreç yönetimi ile müşteri memnuniyeti sağlamak gerekli.

Web sitenizi hazırlarken teknik ve tasarım süreçlerini derinlemesine analiz ederek yapılandırmanız gerekli. Hedef kitleyi tanımak, davranışlarını incelemek, demografik ve sosyal yapılarına uygun tasarımların hazırlanması, kullanıcı deneyiminin ön planda olması büyük önem taşıyor.

Tüketiciler tercihlerini yaparken, teslimat süresi, müşteri hizmetleri ve iade şartlarına dikkat ediyor. Bunlarla birlikte mobilya sektörünün en belirleyici özelliği rekabetin yüksek olması. Bu nedenle kullanıcının internette gezinirken gördüğü bir ürünü satın almaya karar verebileceği bir ortamda dikkat çekici, kolay incelenebilecek, özgün tasarım ve fikre sahip web siteleri tasarlanmalıdır.

Tabii sadece internet sitenizin var olması yeterli değil, mobil cihazların artışı ile kullanıcıların arama yaptığı ya da online da yer aldığı anda yakalamak çok daha önemli hale geldi. Bunun için mobil uyumlu web sitenizin olması ile birlikte, sosyal medyada da hem görünür hem de aktif yer alıyor olmanız gerekli.

Bir mobilya firmasının geniş kitleler tarafından benimsenmesi için; dijital kanallar etkin bir şekilde yönetilmeli, kullanıcıların duygu ve düşüncelerini paylaşmalarına olanak sağlanmalı, tüm dijital platformlar birbiri ile entegre olmalı ve sonucunda tüm bu çalışmalar ölçümlenmeli, sonuçları değerlendirilmeli.

Yardımcı olabileceğimiz bir konu olursa size destek olmaktan mutluluk duyarız.

Firmanızın ücretsiz dijital pazarlama analizini yapıyoruz!

Hemen formu doldurun, marka uzmanlarımız firmanızı analiz etsin!


E-Ticaret ile Yeni Pazarlara Açılmak Daha Kolay

İnternet’in hayatımıza girmesi ile yeni pazarlara girişi daha hızlı, basit ve ekonomik bir şekilde deneme olanaklarına sahip olduk. Doğru çevrimiçi araçların kullanılması ve dijital pazarlama ile en küçük teşebbüsten, tecrübeli işletmelere kadar herkes e-ticaret yapabilir hale geldi. Bu anlamda yeni pazarlara açılırken bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

Hedef Pazar Araştırması:

Ürün veya hizmetinizin hangi pazarlara hitap edeceğini, İnternet’te yapılan aramalardan tahmin edebilirsiniz. Google’ın “Global Market Finder” aracı ile ülke bazındaki anahtar kelime aramalarını, teklif tahminlerini ve rekabeti bulabilirsiniz. Bu rakamlar hedef ürün ya da hizmetiniz ile ilgili ülkedeki aranma hacmini ve rekabeti gösterecektir.

Hedef kitlenizin ürün ya da hizmetinizden beklentilerini öğrenin. İnternette bulabileceğiniz araştırmalar, anket sonuçları farklı pazarları daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

İşletmenize Uyarlama:

Hedeflediğiniz pazarlardaki “dijital modelleri” inceleyin. Karmaşık E-Ticaret modellerinden kaçının, karışık ve karma teklifler yerine daha sade bir yapı ile tüketicinin karşısına çıkmanız size daha hızlı adapte olmalarını sağlar.

Uluslararası pazar için oluşturduğunuz ekibi diğer ekibinizden ayırın. Bu ekip söz konusu pazara odaklanarak, projelerini daha kısa sürede ve daha sorunsuz bir biçimde geliştirme şansı bulacaktır.

Uluslararası Pazar tecrübesine sahip bir uzmanı ekibin başına getirin. Bu şekilde, işletmenin stratejik kararları alınırken, ürünler, fiyatlandırma ve pazarlama gibi alanlarla ilgili üst düzey kararlar alınırken olası uluslararası etkinin hesaba katılmasını sağlar.

Yerelleştirme:

Farklı pazarların tüketici davranışları ile ilgili önsezilerde bulunmayın ya da ülkeniz gibi hareket etmeyin. Yapılan farklı analiz araçlarını ve araştırmalardan yararlanın. Bu şekilde, siteniz, ürünleriniz, pazarlamanız veya fiyatlandırmanızda gerekli uyarlamaları yaparken aynı zamanda pazardaki değişikliklerin nabzını da tutabilirsiniz.

Web sitenizin dil ve para birimini seçerken yerelleştirin. Ancak bazı pazarlarda yerelleşme dinamiklerine dikkat edin. Örneğin Hollandalıların %87’si İngilizce bildiği için sitenizi kitlenin diline çevirmeniz gerekmeyebilir. Diğer taraftan Polonyalıların %95’i lehçe siteleri tercih etmektedir.

Etkileşim:

E-Ticaret’in maliyeti, geleneksel bir işletme kurma maliyetinden çok daha düşüktür. Yerel personel istihdamı, ofis tutma ve mağaza açma gibi zorunluluklarınızdan uzaklaşmış olursunuz. Bu nedenle birçok yeni pazarda ürün ya da hizmet satışınızı test edebilirsiniz.

Hedef kitlenize ulaşmak için farklı dijital pazarlama kanallarını kullanın. E-Ticaret sitenizin var olması hedef kitlenin size ulaşması için yeterli değildir. Marka bilinirliğiniz ve ulaşılabilir olmanız hayati önem taşır. Yaptığınız tüm çalışmaları ölçün ve test edin bu şekilde doğru bir şekilde genişleyebilirsiniz.

Yardımcı olabileceğimiz bir konu olursa size destek olmaktan mutluluk duyarız.

Sevdiklerinle Paylaş

Firmanızın ücretsiz dijital pazarlama analizini yapıyoruz!

Hemen formu doldurun, marka uzmanlarımız firmanızı analiz etsin!


Kullanıcı Deneyimi ile Dönüşüm Elde Edebilirsiniz

Bundan 5 yıl önceye gittiğimizde internete tek bir cihazla erişiyorduk. Şimdi durum farklı, son üç senede Türkiye’deki akıllı telefon kullanımı ve en az iki ekran kullanımı kat be kat arttı. Böylelikle tüketiciler, farklı cihazlar kullanarak markalarla iletişime geçiyor ve dönüşümler bu cihazların herhangi birinden gerçekleşiyor. Peki markalar bu duruma nasıl bakmalı? Mobil geliştirmelere öncelik vererek, kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve dönüşümleri artırmak gerekir.

Kullanıcı deneyimi nedir?

Kullanıcı deneyimi, bir kullanıcının bir servisi veya ürünü kullanırken, onunla etkileşime geçerken ve sonrasında elde ettiği deneyimin bütünüdür. Web sitelerinde ve uygulamalarda kullanıcı deneyimini iyileştirmek, bu mecralara gelen kullanıcıların, istenilen davranışları (dönüşümleri) gerçekleştirme oranlarını artırması ile sonuçlanır.

Dönüşüm oranlarını artırabilecek, istenilen davranışları örneklersek;

▪ Bir e-ticaret sitesinin online dönüşüm (satış) oranlarını artırması
▪ Bir haber sitesinde haberleri sonuna kadar okuyan kullanıcıların sayısının artırılması
▪ Bir bankanın, internet bankacılığını kullanan online kullanıcı sayısını artırması
▪ Bir arkadaşlık sitesinin, üye sayısını artırması
▪ Bir blog sitesine email ile üye olan okuyucu sayısının artırılması

Ne istediğinize karar verin, kullanıcıya yaptırmak istediğiniz eylemi netleştirin.

Kullanıcılar çeşitli nedenlerle farklı boyuttaki ekranları kullanırlar. Örneğin, küçük ekran boyutlarını (mobil cihaz ve tablet) araştırma ve keşif için kullanırlar, dolayısı ile içeriğinizi büyük ekranlı cihazda deneyimleyen kullanıcı ile küçük ekranda deneyimleyen kullanıcının beklentileri ve davranışları farklı olacaktır.  Bu nedenle cihaz boyutlarına göre içeriklerinizi de farklılaştırmanız gerekir. Kullanıcıların hangi cihazda hangi içeriği tükettiğini ve markanızla etkileşime geçtiğini takip etmeli, bilmeli ve sunduğunuz içerikleri özelleştirmeniz gerekir. Bu da bir içerik stratejisi oluşturmak anlamına gelir.

Kullanıcı deneyiminde açık noktalar bırakmayın

Kullanıcılar web sitenizde deneyim yaşarken, açık noktalar bırakmayın. Örneğin, kullanıcı arama fonksiyonunu kullandığında, kullanıcının yapabileceği yazım yanlışlarına karşın yapılmak istenen sorgu tahmin edilerek en alakalı sonucu gösterin. Bir diğer örnek kategori, listeleme veya arama sonucu sayfalarında filtreleme ve sıralama opsiyonları sunarak, kullanıcıların karar vermesine ve dönüşüm yönünde ilerlemesine olanak sağlayın. Ayrıca, küçük ekranlı cihazlarda kullanıcıların tek elle butonlara ulaşmalarını sağlayacak tasarımlar yapın.

Basit, yalın ve kolay bir kullanıcı deneyimi sunun.

Web siteniz ya da uygulamanızın basit, yalın ve kolay anlaşılır kullanıcı deneyimi sunması gerekir. Bu şekilde dönüşüm oranlarınız artacaktır.

Bazı kullanıcı deneyimi iyileştirme önerileri;

▪ Aksiyon alanlarını dikkat çekici büyüklükte butonlar ve kontrast renkler kullanarak öne çıkarmak.
▪ Aksiyon butonu metninde açıklayıcı olmak: Örneğin dönüşüm sürecinde kullanılan aksiyon butonu metninde “Devam” gibi belirsiz ve genel geçer ifadeler kullanmak yerine bir sonraki adımı açıklayan ifadeler kullanabilirsiniz.
▪ Dönüşüm hunisini kısa tutmak ve dönüşüm sürecinde ilerleyen kullanıcının bulunduğu adımı gösteren bir durum çubuğu kullanmak.
▪ Mecburi alanlar dışındaki alanları kaldırarak formları olabildiğince kısa tutmak.
▪ Form alanlarında açılır menü kullanımını mümkün olduğunca azaltmak
▪ Dokunmatik ekranlı cihaz deneyiminde numerik girdiler için numerik klavye göstermek (örneğin kredi kartı numarası).
▪ Özellikle mobil deneyim için site ve uygulama yüklenme hızını iyileştirmek.

Sürekli test edin, ölçümleyin,

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek sürekli devam etmesi gereken bir süreçtir ve bu süreçte başarılı olabilmek için sonuçları test etmeniz ve ölçümlemeniz gerekir. Test sonuçlarında elde ettiğiniz çıkarımlar, doğru iyileştirmeleri yapmanızı sağlayacaktır.

Yardımcı olabileceğimiz bir konu olursa size destek olmaktan mutluluk duyarız.

Sevdiklerinle Paylaş

Firmanızın ücretsiz dijital pazarlama analizini yapıyoruz!

Hemen formu doldurun, marka uzmanlarımız firmanızı analiz etsin!


E-Ticaret Süreçlerinde Mobil Deneyimi

Pazarlama ile ilgili birçok kanalı, ölçümlemeyi ve stratejiyi konuşuyoruz. Halbuki çok daha kolay ve önemli bir konuya yeteri kadar önem vermiyoruz. Sıkı takip ettiğimiz tüketici deneyimlerini incelerken, mobil cihazlarda yaşadıkları deneyimlerde hıza ve kullanılabilirliğe verdikleri önemi dikkate almıyoruz ya da kaçırıyoruz.

Halbuki tüketicilerin mobil kullanımı sırasında en büyük beklentileri hız ve kolaylık, özellikle gelişmekte olan pazarlarda kullanıcı sayısı arttıkça beklentilerde yükselmeye devam edecek.

Google 2017 yılı Tüketici Barometresi Raporu’na göre, 2012 yılında yüzde 30 olan akıllı telefon kullanım oranı yüzde 77’e yükseldi.

Ancak mobil cihaz kullanımı hızla yayılsa da markalar, tüketicilerin daha iyi mobil deneyimi beklentileriyle baş etmekte zorlanıyor. Bunun için markaların kendi sektör deneyimlerini değil, tüketicilerin dijital deneyimlerine uygun hareket etmeleri gerekiyor. Örneğin; perakende satış uygulaması kullanan bir tüketici aynı hız ve kolaylığı seyahat sitesinden de bekliyor.

Tüm sektörlerin dijitale geçiş hızının yüksek olduğunu biliyoruz bu nedenle, mobil uyumlu olmayan bir siteyle karşılaşan tüketicinin rakip marka sitesine eğiliminin olması olağandır. Bu kayıp, tüketicinin tekrar site ziyareti yapma olasılığını da düşürecektir.

Siteniz Yararlı ve Kullanışlı Olmalı

Kullanıcıların bir siteyi ziyaretleri sırasında aradıkları ürün yada hizmeti çabuk bulmaları ve ürün araştırma ve satın alma işlemlerini aksaklık yaşamadan tamamlamaları gerekir. Bunlara bir örnek; tekrar gelen müşterinin bazı verilerini siz onun yerine dolu halde getirebilirsiniz. Ana sayfa tasarımına ve kullanıcı hareketlerini izlemeye yatırım yapan markalar çoğu zaman ürün sayfaları, kayıt sayfası ya da ödeme sayfası gibi dönüşüm sayfalarını ihmal ediyor. Dönüşüm yolunda ilerledikçe kullanılabilirliğin azalması müşteri dönüşünü olumsuz etkiliyor.

Olmazsa Olmaz; Site Hızı

Tüketiciler artık bilgiye anında erişmek istiyorlar, ancak markaların halen yapması gereken çok iş var. Hedef sayfa hızının 0-2 saniye olarak belirlendiği bir araştırmada, mobil sitelerin sadece yüzde 14’ü testi iyi derece ile geçerken, perakende satış, seyahat ve finans genelinde ortalama sayfa yükleme süresi 4,4 saniyeleri buldu.

Okunduğunda ve söylendiğinde 2 ile 4 saniye arasında çok fark yok gibi düşünebilirsiniz. Ancak, sitenizi bir günde 10.000 kullanıcı ziyaret ettiğini düşünürsek, kayıp süre 7 saati bulur ve bu bir işletmenin bir gün kapalı olması ile eşdeğerdir.

Site hızını iyileştirmek için tüm süreci başa sarmadan düzenlemeler de yapabilirsiniz, kusursuz mobil deneyimler sunmak, tek kişilik bir iş değil.

İlk olarak, işletmenizin mobil uyumluluğunun yanı sıra mobil ve masaüstü hızıyla ilgili temel performans metriklerini anlamanıza yardımcı olacak, kullanımı kolay şu araca göz atın: testmysite.withgoogle.com. Sitenizin ne kadar sürede yüklendiğini de şuradan test edebilirsiniz: webpagetest.org

Mobil siteniz veya uygulamanızda analizleri ve dönüşüm izleme özelliğini kullanarak, kullanıcı davranışını izleyin ve hangi aşamada düşüş yaşandığını öğrenin.

Sitelerinize hız kazandıracak yeni teknolojileri uygulama konusunda web geliştirme ekiplerinizle görüşün.

Yardımcı olabileceğimiz bir konu olursa size destek olmaktan mutluluk duyarız.

Sevdiklerinle Paylaş

Firmanızın ücretsiz dijital pazarlama analizini yapıyoruz!

Hemen formu doldurun, marka uzmanlarımız firmanızı analiz etsin!