loader image

E-Ticaret Süreçlerinde Mobil Deneyimi

Pazarlama ile ilgili birçok kanalı, ölçümlemeyi ve stratejiyi konuşuyoruz. Halbuki çok daha kolay ve önemli bir konuya yeteri kadar önem vermiyoruz. Sıkı takip ettiğimiz tüketici deneyimlerini incelerken, mobil cihazlarda yaşadıkları deneyimlerde hıza ve kullanılabilirliğe verdikleri önemi dikkate almıyoruz ya da kaçırıyoruz.

Halbuki tüketicilerin mobil kullanımı sırasında en büyük beklentileri hız ve kolaylık, özellikle gelişmekte olan pazarlarda kullanıcı sayısı arttıkça beklentilerde yükselmeye devam edecek.

Google 2017 yılı Tüketici Barometresi Raporu’na göre, 2012 yılında yüzde 30 olan akıllı telefon kullanım oranı yüzde 77’e yükseldi.

Ancak mobil cihaz kullanımı hızla yayılsa da markalar, tüketicilerin daha iyi mobil deneyimi beklentileriyle baş etmekte zorlanıyor. Bunun için markaların kendi sektör deneyimlerini değil, tüketicilerin dijital deneyimlerine uygun hareket etmeleri gerekiyor. Örneğin; perakende satış uygulaması kullanan bir tüketici aynı hız ve kolaylığı seyahat sitesinden de bekliyor.

Tüm sektörlerin dijitale geçiş hızının yüksek olduğunu biliyoruz bu nedenle, mobil uyumlu olmayan bir siteyle karşılaşan tüketicinin rakip marka sitesine eğiliminin olması olağandır. Bu kayıp, tüketicinin tekrar site ziyareti yapma olasılığını da düşürecektir.

Siteniz Yararlı ve Kullanışlı Olmalı

Kullanıcıların bir siteyi ziyaretleri sırasında aradıkları ürün yada hizmeti çabuk bulmaları ve ürün araştırma ve satın alma işlemlerini aksaklık yaşamadan tamamlamaları gerekir. Bunlara bir örnek; tekrar gelen müşterinin bazı verilerini siz onun yerine dolu halde getirebilirsiniz. Ana sayfa tasarımına ve kullanıcı hareketlerini izlemeye yatırım yapan markalar çoğu zaman ürün sayfaları, kayıt sayfası ya da ödeme sayfası gibi dönüşüm sayfalarını ihmal ediyor. Dönüşüm yolunda ilerledikçe kullanılabilirliğin azalması müşteri dönüşünü olumsuz etkiliyor.

Olmazsa Olmaz; Site Hızı

Tüketiciler artık bilgiye anında erişmek istiyorlar, ancak markaların halen yapması gereken çok iş var. Hedef sayfa hızının 0-2 saniye olarak belirlendiği bir araştırmada, mobil sitelerin sadece yüzde 14’ü testi iyi derece ile geçerken, perakende satış, seyahat ve finans genelinde ortalama sayfa yükleme süresi 4,4 saniyeleri buldu.

Okunduğunda ve söylendiğinde 2 ile 4 saniye arasında çok fark yok gibi düşünebilirsiniz. Ancak, sitenizi bir günde 10.000 kullanıcı ziyaret ettiğini düşünürsek, kayıp süre 7 saati bulur ve bu bir işletmenin bir gün kapalı olması ile eşdeğerdir.

Site hızını iyileştirmek için tüm süreci başa sarmadan düzenlemeler de yapabilirsiniz, kusursuz mobil deneyimler sunmak, tek kişilik bir iş değil.

İlk olarak, işletmenizin mobil uyumluluğunun yanı sıra mobil ve masaüstü hızıyla ilgili temel performans metriklerini anlamanıza yardımcı olacak, kullanımı kolay şu araca göz atın: testmysite.withgoogle.com. Sitenizin ne kadar sürede yüklendiğini de şuradan test edebilirsiniz: webpagetest.org

Mobil siteniz veya uygulamanızda analizleri ve dönüşüm izleme özelliğini kullanarak, kullanıcı davranışını izleyin ve hangi aşamada düşüş yaşandığını öğrenin.

Sitelerinize hız kazandıracak yeni teknolojileri uygulama konusunda web geliştirme ekiplerinizle görüşün.

Yardımcı olabileceğimiz bir konu olursa size destek olmaktan mutluluk duyarız.

Sevdiklerinle Paylaş

Firmanızın ücretsiz dijital pazarlama analizini yapıyoruz!

Hemen formu doldurun, marka uzmanlarımız firmanızı analiz etsin!