loader image

Kullanıcı Deneyimi ile Dönüşüm Elde Edebilirsiniz

Bundan 5 yıl önceye gittiğimizde internete tek bir cihazla erişiyorduk. Şimdi durum farklı, son üç senede Türkiye’deki akıllı telefon kullanımı ve en az iki ekran kullanımı kat be kat arttı. Böylelikle tüketiciler, farklı cihazlar kullanarak markalarla iletişime geçiyor ve dönüşümler bu cihazların herhangi birinden gerçekleşiyor. Peki markalar bu duruma nasıl bakmalı? Mobil geliştirmelere öncelik vererek, kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve dönüşümleri artırmak gerekir.

Kullanıcı deneyimi nedir?

Kullanıcı deneyimi, bir kullanıcının bir servisi veya ürünü kullanırken, onunla etkileşime geçerken ve sonrasında elde ettiği deneyimin bütünüdür. Web sitelerinde ve uygulamalarda kullanıcı deneyimini iyileştirmek, bu mecralara gelen kullanıcıların, istenilen davranışları (dönüşümleri) gerçekleştirme oranlarını artırması ile sonuçlanır.

Dönüşüm oranlarını artırabilecek, istenilen davranışları örneklersek;

▪ Bir e-ticaret sitesinin online dönüşüm (satış) oranlarını artırması
▪ Bir haber sitesinde haberleri sonuna kadar okuyan kullanıcıların sayısının artırılması
▪ Bir bankanın, internet bankacılığını kullanan online kullanıcı sayısını artırması
▪ Bir arkadaşlık sitesinin, üye sayısını artırması
▪ Bir blog sitesine email ile üye olan okuyucu sayısının artırılması

Ne istediğinize karar verin, kullanıcıya yaptırmak istediğiniz eylemi netleştirin.

Kullanıcılar çeşitli nedenlerle farklı boyuttaki ekranları kullanırlar. Örneğin, küçük ekran boyutlarını (mobil cihaz ve tablet) araştırma ve keşif için kullanırlar, dolayısı ile içeriğinizi büyük ekranlı cihazda deneyimleyen kullanıcı ile küçük ekranda deneyimleyen kullanıcının beklentileri ve davranışları farklı olacaktır.  Bu nedenle cihaz boyutlarına göre içeriklerinizi de farklılaştırmanız gerekir. Kullanıcıların hangi cihazda hangi içeriği tükettiğini ve markanızla etkileşime geçtiğini takip etmeli, bilmeli ve sunduğunuz içerikleri özelleştirmeniz gerekir. Bu da bir içerik stratejisi oluşturmak anlamına gelir.

Kullanıcı deneyiminde açık noktalar bırakmayın

Kullanıcılar web sitenizde deneyim yaşarken, açık noktalar bırakmayın. Örneğin, kullanıcı arama fonksiyonunu kullandığında, kullanıcının yapabileceği yazım yanlışlarına karşın yapılmak istenen sorgu tahmin edilerek en alakalı sonucu gösterin. Bir diğer örnek kategori, listeleme veya arama sonucu sayfalarında filtreleme ve sıralama opsiyonları sunarak, kullanıcıların karar vermesine ve dönüşüm yönünde ilerlemesine olanak sağlayın. Ayrıca, küçük ekranlı cihazlarda kullanıcıların tek elle butonlara ulaşmalarını sağlayacak tasarımlar yapın.

Basit, yalın ve kolay bir kullanıcı deneyimi sunun.

Web siteniz ya da uygulamanızın basit, yalın ve kolay anlaşılır kullanıcı deneyimi sunması gerekir. Bu şekilde dönüşüm oranlarınız artacaktır.

Bazı kullanıcı deneyimi iyileştirme önerileri;

▪ Aksiyon alanlarını dikkat çekici büyüklükte butonlar ve kontrast renkler kullanarak öne çıkarmak.
▪ Aksiyon butonu metninde açıklayıcı olmak: Örneğin dönüşüm sürecinde kullanılan aksiyon butonu metninde “Devam” gibi belirsiz ve genel geçer ifadeler kullanmak yerine bir sonraki adımı açıklayan ifadeler kullanabilirsiniz.
▪ Dönüşüm hunisini kısa tutmak ve dönüşüm sürecinde ilerleyen kullanıcının bulunduğu adımı gösteren bir durum çubuğu kullanmak.
▪ Mecburi alanlar dışındaki alanları kaldırarak formları olabildiğince kısa tutmak.
▪ Form alanlarında açılır menü kullanımını mümkün olduğunca azaltmak
▪ Dokunmatik ekranlı cihaz deneyiminde numerik girdiler için numerik klavye göstermek (örneğin kredi kartı numarası).
▪ Özellikle mobil deneyim için site ve uygulama yüklenme hızını iyileştirmek.

Sürekli test edin, ölçümleyin,

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek sürekli devam etmesi gereken bir süreçtir ve bu süreçte başarılı olabilmek için sonuçları test etmeniz ve ölçümlemeniz gerekir. Test sonuçlarında elde ettiğiniz çıkarımlar, doğru iyileştirmeleri yapmanızı sağlayacaktır.

Yardımcı olabileceğimiz bir konu olursa size destek olmaktan mutluluk duyarız.

Sevdiklerinle Paylaş

Firmanızın ücretsiz dijital pazarlama analizini yapıyoruz!

Hemen formu doldurun, marka uzmanlarımız firmanızı analiz etsin!